ωωω.fєяιzαנι-кѕѕ.ραgє.тℓ
  Kuriozitete
 
Ja pse macet kane “7 shpirtra”Ja pse macet kane “7 shpirtra”
Rezistenca ndaj semundjeve, incidenteve dhe aftesia per te mbijetuar ne shume situata te rrezikshme i ka bere macet te shihen si kafshet me me shume rezistence.

Ne fakt per felinet ekziston nje shprehje qe thote se kane “7 shpirtra”, madje anglezet thone se kane 9. Por pertej shprehjeve, shkenca ka zbuluar se eshte nje faktor i brendshem qe i ben macet kaq rezistente. Sipas nje kerkimi te Univesitetit te Uiskonsin te publikuar ne “Proceedings of the National Academy of Sciences”, felinet shtepiake jane ne gjendje te rregullojne vete nivelin e  melines, substanca xhelatinoze qe mbron skeletin.

Melina eshte nje perberes qe shkaterrohet lehte nga semundje te renda si skleroza, cka e ben edhe sistemin imunitar te pambrojtur. Sipas studiuesve, macja ka aftesi te jashtezakonshme ta konvertoje procesin e prodhimit te kesaj lende. Projekti i studimit te ketij fenomeni "Mielin Project" udhehiqet nga shkencetari Ian Duncan, i cili ka si qellim studimin per mbrojtjen nga semundjet e rralla dhe neurologjike.

“Pika me e rendesishme e studimeve tona flet per procesin e mielizimit qe mund te kuroje shume semundje neurologjike. Nga ky kerkim buron kapaciteti i sistemit nervor qendror per te kuruar vetveten”, shprehet Duncan  Kuriozitete te ndryshme

Breshka mund t ec me 10 km në orë.


Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.


Peshqit e harrojnë ëdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.


Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.


DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe


përmban 1 milion faqe njohuri.


Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.


Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.


Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....ëdo sekondë.


Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në


Japoni 243 ditë.


1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull
 
   
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free