ωωω.fєяιzαנι-кѕѕ.ραgє.тℓ
  Biografija e kengetarve
 
Biografija e kengetarve Biografia e Bleros

Romantiku i quajtur Blero

E pershkruan veten si njeri te thjeshte dhe mjaft romantik. Nuk e pelqen jeten e nates, nuk i beson horoskopit, por e fejuara e detyron ta lexoje ndonjehere. Ende nuk ka ne plan te martohet.

"I flakte pas futbollit dhe ekipeve Real Madrid dhe Milano, kengetari Blerim Muharremi, i njohur si Blero thote se adhuron konkurencen mes kengetareve dhe kendimin LIVE". Se pari i njohur nga dueli me Memli Krasniqin ne kengen "Kthehu", ai vjet ka realizuar albumin e titulluar "Hapi i pare". Kjo kenge pelqehet shume, sidomos nga vajzat. Thote se per albumin e pare te tij ka punuar 5-6 vjet, por ia ka vlejtur, pasi qe ka arritur sukses te madh. "Eshte nje album origjinal, kenget jane te punuara te produksioni i cili per shume cka nuk do te plasonte kenge te vjedhura".

Blero thote se nuk ka menduar kurre se do te arrije kaq sukses te madh dhe "celes" per kete e konsideron punen me njerez te duhur. "Memli Krasniqi eshte shtylla e suksesit tim ne Kosove, eshte i vetmi qe e pyes per gjithecka, eshte profesionalist i vertete" thote Blero, adhurues i kengetareve R.Kelly dhe Stevie Wonder.

Muziken e tij e definon se R&B dhe Pop. Albumi i tij i dyte do te editohet ne fund te ketij muaji ose ne fillim te muajit tjeter. "Jam duke duke bashkepunuar me shume njerez si ne Suedi, ashtu edhe ketu ne Kosove. Jam takuar me nje talen te madh, Besnik Belegun, me te cilin punoj reth albumit te dyte"

Se fundit ka marre pjese ne festivalin "TopFest" ne Tirane, ku eshte pritur mire nga publiku, por mendon se vleresimi nuk ka qene korrekt. "E kam marre cmimin qe me eshte nevojitur, ate te publikut, por te gjithe thane se e kam merituar qe e ka fituar Ermal Fejzullahu, te cilin e vleresoje shume".Kjo ishte nje storie rethe Bleros. Biografia e Edona Llalloshit

Nje permbledhje e shkurter per Edona Llalloshin.

Ka lindur ne 26 Korrik 1979 ne Prishtine. Shenja e saj e oroskopit eshte Luani. Hobi i saj eshte Muzika dhe sidomos ajo e lehte dhe klasike. Kengetarja qe i pelqen me shume eshte Celine Dion, ndersa nga aktoret pelqen Sharon Stone dhe Julia Roberts. Shkrimtari i saj i preferuar eshte Ismail Kadare. Per te Prishtina ngelet qyteti me i dashur. Stina me e bukur per te mbetet Pranvera, ndersa e nervozojne shume Thashethemet.Biografia e Adelina Ismajlit

Adelina pianiste
Vajza kosovare ka lindur në vitin 1977 në Prishtinë. Ka mbaruar shkollën për muzikë dhe 1 vit pranë Akademisë së Arteve të Bukura në degën e Pianos. "Mund dhe guxoj të them se jam një pianiste solide, mesatare", tregon me sinqeritet këngëtarja e njohur.

Çmimi i parë
Ka qenë 6-7 vjeçe kur ka fituar çmimin e parë të jetës së saj.
"Ishte kënga "Ne jemi bukuria e atdheut". Isha shumë e vogël dhe atë vit atë vit kisha filluar të këndoja", kujton Adelina me nostalgji festivalin e fëmijëve që i hapi rrugën e artit.

Shtatë qind këngët
Nuk mund të thotë me saktësi se sa këngë ka kënduar një nga popstaret më të reja në moshë, por më me eksperiencë në muzikë. "Në Kosovë nuk evidentohen gjëra të tilla, për shkak të atyre që ndodhën. Por shifra mund t'i afrohet numrit 700 këngë në repertorin tim", shton ajo. Biografija a
Viktor Palokaj(Rebel aka unikkatil)

Viktor Palokaj-Rebel a.k.a (also known as-i njohur si) Unikkatil është një rep këngëtar kosovar që jeton në USA,atje ai shkruan dhe inqizon këngë shumë të pëlqyera dhe të kërkuara nga rinia.
Mirëpo edhe pse ai është afirmuar vonë duhet të cekim që Viktori ka filluar të merret me rep që në moshë shumë të hershme.
Me 1992 Unikkatili inqizoi këngët e tij të para “Demokraci” dhe “Ta zdhukim Policinë” dhe më 1993 ai inqizoi këngën e parë profesionale me titull :”zingjirët që s’kputen”.
Pas disa vitesh,saktësisht me 1995 Viktori përjetoi një tragjedi,shoku i tij i ngushtë Dren Thaqi u godit nga treni dhe vdiq,për këtë ndodhi ai shkroi dhe inqizoi këngën “Shpirti N’Paqe” si kujtim për Drenin.
Në kohën kur për një fjalë kundër Sërbisë paguaje shtrenjtë Unikkatili shkroi këngë në të cilat përmendeshin emra të policëve serb si ajo “Vdekje Sërbisë” e megjithatë Radio Selavia në Pristhtinë frikoheshin t’i emetonin kështu që nga të gjitha këngët e Unikkatilit aso kohe u emitua vetëm “shpirti n’paqe”.Muzika që bënte Unikkatili ishte Hip-Hop eksplicit, në të cilin pa frikë paraqiste realitetin ashtu si ishte dhe këto ishin arsyet kyqe të mos afirmimit të tij në atë kohë.Ndonëse do mund të zgjedhte rrugën e lehtë deri te fama duke mos përdorur shprehje eksplicite ose fjalë kundër pushtetit të asaj kohe siç kishin bërë shumica apo të gjithë reperët tjerë të asaj kohe,ai nuk ndërroi stilin e tij dhe mbeti reper eksplicit dhe real,por i panjohur.
Më 1996 Unikkatili u fut në përleshje me një familje shqiptare dhe hyri në gjak me ta.Kjo ishte arsyeja pse familja e tij vendosi të shpërngulet për në SHBA.Ata u vendosën në Bronx (New York),vend ky mjaft i banuar nga komuniteti shqiptar.Më 1998 Unikkatili e bën një këngë me disa anëtarë të ABI,të cilën e titulluan “ Albanian Rule” dhe ishte më shumë freestyle dhe shaka.Në po të njejtin vit Unikkatili punon këngën “if i die u die” këngë kjo e cila nga shumë shqiptarë shihet si kënga më e mirë rep e stilit Western.
Viktori kur arriti në USA menjëherë e formoi klanin TBA (The Bloody Alboz) në të cilin një pjesë e anëtarëve mirren me muzikë rep,ndër ta më të njohurit janë:Z.E.F ,Miloti, Ye-Toni,Polo,Zeni,Presioni(I cili këndon vetëm shqip),Fame,Special-K,Tee etj.Unikkatili ka edhe studion e tij të inqizimeve të emëruar “CONQUEROR RECORDS” në të cilën punon të gjitha këngët e tij dhe aty ka punuar albumin e tij të titulluar “SHIHEMI N’PËRKUJTIME"
 
   
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free